EliTest BoreMax - DNA analýza 29 patogenů přenášených klíšťaty

EliTest BoreMax - DNA analýza 29 patogenů přenášených klíšťaty

Nejcitlivější test na českém trhu – unikátní DNA čipová technologie dokáže detekovat 29 patogenů

Infekce přenášené klíšťaty mívají podobné příznaky, jako jsou horečky či bolesti hlavy, ale často vyžadují různý způsob léčby. Mnohé patogeny nejsou lékařům běžně známé a standardně se netestují. EliTest BoreMax pomáhá odhalit konkrétní infekci a slouží jako důležité vodítko lékaři pro nastavení správné léčby.  Zobrazit více

  • Kategorie

    Naše laboratorní testy

  • Typy vyšetření

    Testy klíšťat

  • Typy vzorků

    Klíště

  • Výsledky za

    7 dnů

  • Pro koho

    Dospělý, dítě, zvíře

  • Trvanlivost vzorku

    do 14 dnů

4 590 Kč cena s daní

Klíšťata mohou přenášet až 29 patogenů způsobujících vážná onemocnění člověka. Nová komplexní analýza EliTest BoreMax s využitím nejmodernější čipové DNA technologie dokáže v klíštěti odhalit všech 29 patogenů a stává se tak nejcitlivějším a nejobsáhlejším testem infekcí přenášených klíšťaty v České republice.

Infekce patogeny přenášenými klíšťaty mívají stejné příznaky – teploty, bolesti hlavy atd. Některé tyto infekce lze léčit specifickými antibiotiky, nicméně na každou infekci jsou vhodná jiná antibiotika, takže nelze použít univerzální antibiotickou léčbu. Mnohé z testovaných patogenů nejsou praktickým lékařům známé a běžně se laboratorně netestují, takže pokud se projeví příznaky, původce infekce může zůstat nerozpoznán. Výsledky analýzy klíštěte metodou EliTest BoreMax mohou poskytnout zásadní vodítko lékaři, v případě, že se do tří týdnů od odstranění přisátého klíštěte u pacienta objeví zdravotní komplikace.   

O diagnostice

Klíšťata jsou významnými přenašeči infekčních onemocnění, která mohou způsobovat závažné zdravotní komplikace u lidí a u zvířat. Rychlé a přesné zjištění, zda bylo klíště infikováno jedním nebo více z těchto patogenů, je zásadní pro včasnou diagnostiku a léčbu.

Proč zvolit EliTest?

EliTest využívá DNA čipovou technologii, která umožňuje nejcitlivější detekci patogenů přenášených klíšťaty dostupnou v České republice. Jako jediná laboratoř v ČR provádíme testování na přítomnost 29 patogenů, které vedle běžných patogenů přenášených klíšťaty dokáže detekovat i netypické původce infekcí u lidí i u zvířat, které nejsou běžně stanovovány. Léčba takových infekcí pak není dostatečně cílená a není efektivní, což se může vést k chronickým zdravotním komplikacím.

V panelu jsou tak zahrnuty patogeny, které byly identifikovány v posledních 10 letech a byly asociovány s infekcemi lidí a zvířat. Zároveň prostřednictvím spolupráce s řadou renomovaných vědeckých pracovišť v ČR víme, že se vyskytují v klíšťatech na území ČR. S postupujícím oteplováním Evropy se také na území ČR dostávají patogeny, které se v našich zeměpisných šířkách dosud nevyskytovaly. Náš multiplexní panel tak reflektuje nejmodernější poznatky o přítomnosti patogenních agens v klíšťatech v ČR.

  • 19 % klíšťat, která klienti vloni zaslali na test do našeho Diagnostického laboratorního centra, bylo pozitivních a mohlo nakazit člověka boreliemi.

  • Od roku 1998 se náš výzkumný tým zabývá výzkumem lymské boreliózy přenášené klíšťaty.

 

Naše odborné publikace:

Bonczek O, Žákovská A, Vargová L, Šerý O. Identification of Borrelia burgdorferi genospecies isolated from Ixodes ricinus ticks in the South Moravian region of the Czech Republic. Ann Agric Environ Med. 2015;22(4):637-41. 

Jaké patogeny testujeme?

Náš komplexní test zahrnuje analýzu klíštěte na přítomnost 29 patogenů přenášených klíšťaty.

Borrelia afzelii, Borrelia americana, Borrelia bavariensis, Borrelia bissettiae, Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii, Borrelia kurtenbachii, Borrelia lusitaniae, Borrelia mayonii, Borrelia spielmanii a Borrelia valaisiana patří do komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato způsobujících bakteriální onemocnění zvané lymská borelióza. Toto onemocnění se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, únavou a někdy vyrážkou (erythema migrans). Neléčená vede k zánětům kloubů, neurologickým a srdečním problémům. Léčba spočívá v podávání antibiotik, prevencí je ochrana proti klíšťatům.

Borrelia miyamotoi způsobuje návratné (relapsující) horečky spojené se zimnicemi a bolestmi hlavy. Během infekce se neobjevuje klasická kožní změna (erythema migrans). Toto onemocnění je léčitelné specifickými antibiotiky.

Anaplasma phagocytophilum je původcem lidské granulocytární bakteriální anaplazmózy, která se projevuje horečkami, bolestmi hlavy, svalů, únavou a zimnicí. Neléčené onemocnění může vést k závažným komplikacím, zvláště u starších lidí nebo osob s oslabeným imunitním systémem. Léčí se specifickými antibiotiky.

Babesia divergens, Babesia microti a Babesia venatorum jsou parazitární onemocnění (nejedná se o baktérie), které způsobuje závažné onemocnění babeziózu která je spojena s horečkou, anémií, bolestmi hlavy a slabostí. Léčí se specifickými antiparazitiky. Infekce je nebezpečná především pro těhotné ženy.

Babesia canis způsobuje babeziózu u psů s horečkou, anémií a žloutenkou. Toto onemocnění je možné léčit antiparazitiky, ovšem je nutné včas odhalit původce než dojde k selhání ledvin.

Bartonella sp., především druhy Bartonella henselae a Bartonella quintana způsobují bakteriální onemocnění zvané bartonelóza, které se projevuje horečkami, bolestmi hlavy, zduřením lymfatických uzlin a někdy i postižením srdečních chlopní. Onemocnění může být obtížně diagnostikovatelné a léčba vyžaduje antibiotika specifická pro tento typ infekce. Léčí se speciálními antibiotiky.

Neoehrlichia mikurensis způsobuje bakteriální onemocnění zvané neoehrilichióza. Obvykle se projevuje příznaky, jako je horečka a cévní komplikace nejasného původu, např. tromboembolie. Nesprávná diagnostika může vést k záměně za krevní nebo autoimunitní onemocnění a nasazení nesprávné léčby. V případě správné diagnostiky je infekce léčitelná antibiotiky.

Virus klíšťové encefalitidy je velmi závažný patogen, který napadá mozek a mozkové blány a způsobuje onemocnění klíšťová encefalitida. Onemocnění se projevuje dvoufázově. První fáze se projevuje jsou malátností, bolestmi svalů a kloubů, pobolíváním hlavy nebo mírně zvýšenou teplotou. Po odeznění první fáze může nastoupit druhá fáze, kdy dochází k závažnému postižení mozku a mozkových obalů, které může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo vysoké horečky. Po ústupu horeček pak může dojít k obrnám končetin, poruchám sluchu a dalším neurologickým komplikacím. Léčba je pouze symptomatická, nejúčinnější způsob ochrany je vakcinace.

Francisella tularensis je původcem tularémie zajíců, ale tato bakterie může infikovat i člověka. V Evropě se člověk může nakazit vdechnutím bakterie při zpracování masa nebo napadením infikovaným klíštětem. Po vstupu do organismu k rozsevu infekce do celého těla, příznaky jsou horečky a zduření uzlin, v další fázi pak dochází k nekrózám jater a ledvin. Včasná identifikace původce je zásadní, infekce je léčitelná antibiotiky.

Rickettsia helvetica je bakteriální patogen, který může u člověka způsobit horečnaté onemocnění, které může skončit i postižením mozkových blan. V některých případech se může v místě přisátí klíštěte vytvořit erythema migrans, která je mnohem menší než podobné skvrny u boreliózy. Infekce je léčitelná antibiotiky.

Rickettsia raoultii a Rickettsia slovaca jsou původci bakteriálního onemocnění zvaného TIBOLA (tick-borne lymphadenopathy), které se projevuje zvětšením lymfatických uzlin v okolí přisátí klíštěte. Infekce může být spojena s horečkami, bolestí hlavy a dalšími nespecifickými příznaky. Léčba probíhá podáním antibiotik.

Coxiella burneti je původce bakteriálního onemocnění zvaného Q horečka. Onemocnění je nebezpečné tím, že k infekci stačí pouze jediná buňka. Po přisátí klíštěte se začínají projevovat klasické symptomy jako jsou horečky, únava, bolest svalů, někdy se může rozvinout zápal plic či hepatitida. Při nesprávné diagnostice může onemocnění přejít do chronicity. Léčba probíhá antibioticky.

Virus Alongshan je příbuzný s virem klíšťové encefalitidy (TBEV). Příznaky infekce jsou podobné první fázi infekce TBEV, zahrnují především bolesti hlavy, horečku, únavu, bolest svalů a kloubů. O tomto viru zatím existuje relativně málo informací, vedle výše popsaných příznaků může způsobit i encefalitidu.

Virus Kemerovo/Tribeč je spojený s virovými horečnatými onemocněními a záněty mozkových blan, které ovšem nezpůsobují obrny. V infikovaných klíšťatech se může vyskytovat společně dalšími virovými patogeny jako je třeba TBEV. Správná identifikace původce meningitidy je důležitá pro predikci vývoje onemocnění a případné nasazení cílené nebo podpůrné léčby.

Virus Uukuniemi může u některých jedinců způsobovat horečnaté onemocnění s náhlým nástupem horečky, bolestmi hlavy, svalů, kloubů, hyperémií v obličeji a někdy s vyrážkou po celém těle.

Virus Krymsko-konžské hemoragické horečky je závažné horečnaté onemocnění, které se projevuje bolestí svalů, bolestmi hlavy, zvracením, průjmem a krvácením do kůže. Infekce může vést k selhání jater a následné smrti. Infekce je rozšířena ve Středomoří a byla zjištěna i severně od Alp. Léčba je pouze symptomatická, jedná se o jedno z nejzávažnějších onemocnění z hlediska veřejného zdraví.

Odběr

Jak správně vyjmout přisáté klíště:

Krok 1: Klíště nemažte ničím mastným, ani nezakapávejte alkoholem nebo dezinfekcí. Klíště neberte do rukou, pokud máte poraněnou kůži, protože může být infekční a nákazu lze přenést také přes poraněnou pokožku. 

Krok 2: Klíště opatrně podeberte háčkem pro vytahování klíšťat, případně novou injekční jehlou stejně jako při vytahování třísky a vytáhněte ho z kůže.

Krok 3: Vytažené klíště umístěte na navlhčený papír (např. kousek papírového kapesníku, odličovací tampon) a následně vložte do zkumavky, uzavíratelného sáčku nebo prázdné vymyté lékovky. Klíště uchovávejte při pokojové teplotě, v žádném případě ho nevkládejte do lednice ani do mrazáku.

Označení vzorku

Klíště (klíšťata) označte čitelně jménem objednatele a datem vytažení klíštěte. Uveďte také číslo objednávky, které najdete v jejím potvrzení zaslaném na Vaši e-mailovou adresu. Na obálku napište "LABORATOŘ a číslo objednávky".
Zásilku odešlete do EliLab, na adresu ELISABETH PHARMACON, Rokycanova 4437/5, 615 00 Brno - Židenice.

 

Jak správně označit obálku se vzorkem

 

Analyzujeme celkem až 3 kusy klíšťat vytažených z kůže jednoho klienta (klíšťata jsou analyzována jako jeden vzorek, tj. bez rozlišení pozitivity jednotlivých klíšťat).

Výsledky

Informace k výsledkům Vám odešleme na e-mailovou adresu uvedenou v objednávce. Ve výsledné laboratorní zprávě se dozvíte, zda je vzorek negativní nebo pozitivní. Tato metoda není kvantitativní, tj. nevyhodnocuje množství patogenů ve vzorku.  Zpráva může sloužit lékaři jako podklad pro zahájení preventivní léčby pokud je to vhodné.

Termín dodání výsledku analýzy klíštěte je 7 dní. EliTest Boremax u klíštěte provádíme vzhledem k jeho náročnosti v laboratoři 1x týdně. Tato lhůta je dostačující i s ohledem na nutnost zahájení léčby antibiotiky v případě příznaků, které vznikají po 10 dnech až 3 týdnech. 

Naše laboratoř je v provozu v pracovní dny od pondělí do pátku v čase od 8:00 do 15:00 hodin. U klíšťat doručených po 15:00 hodině nelze zahájit proces testování klíštěte tentýž den, proto doba pro vydání výsledků analýzy, kterou deklarujeme, se o jeden den prodlužuje.

  • Význam testování a diagnostiky

    Všechna tato onemocnění mají podobné počáteční příznaky, jako jsou horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů, únava nebo nevolnost. Pokud víte, že klíště bylo přisáté v posledních dvou až třech týdnech a testované klíště je pozitivní na některý z patogenů, tato informace může lékaři významně pomoci s rozhodnutím o léčbě.

    Pokud nejsou tato onemocnění léčena včas, mohou přejít do chronického stadia, které může vést k trvalému poškození různých orgánů a dlouhodobým zdravotním problémům. Z tohoto důvodu přinášíme komplexní test klíštěte na všechny významné patogeny, čímž pomáháme chránit vaše zdraví.

     

  • Metodika

    PCR panel 29 původců infekcí přenášených klíšťaty je určen na identifikaci patogenů, které jsou významné nejen pro lidské zdraví, ale i pro zdraví zvířat, konkrétně psů a koček, které se mohou nakazit přes přisáté klíště. I v jejich případě je včasná diagnostika nezbytná pro nasazení správné terapie.

    Významným aspektem je skutečnost, že panel zahrnuje nejen běžné původce infekcí přenášených klíšťaty, ale i netypické patogeny zvířat a lidí. Právě zařazení těchto patogenů do výsledného panelu je unikátní v kontextu diagnostiky původců přenášených klíšťaty, protože v ČR neexistuje jiná komerční laboratoř, která byla schopná identifikovat tak rozsáhlé spektrum patogenů. Správná identifikace původce je naprosto zásadní pro nasazení včasné a cílené terapie.

     

  • Důležité informace

    Detekční panel byl velmi extenzivně testován na vzorcích klíšťat z celé ČR v rámci spolupráce s předními vědeckými pracovišti, které se zabývají původci infekcí přenášených klíšťaty.

  • V panelu jsou zahrnuty patogeny, které byly identifikovány v posledních 10 letech a byly asociovány s infekcemi lidí a zvířat. Zároveň prostřednictvím spolupráce s řadou renomovaných vědeckých pracovišť v ČR víme, že se vyskytují v klíšťatech na území ČR. S postupujícím oteplováním Evropy se také na území ČR dostávají patogeny, které se v našich zeměpisných šířkách dosud nevyskytovaly. Náš multiplexní panel tak reflektuje nejmodernější poznatky o přítomnosti patogenních agens v klíšťatech v ČR.

    Přesný výčet najdete v sekci O diagnostice.

     

  • Ano, testování klíštěte je velmi užitečné, protože umožňuje zjistit, zda bylo klíště infikováno některým z těchto patogenů. Pokud se u vás objeví příznaky jako horečka, bolesti hlavy nebo kloubů, pozitivní výsledek z klíštěte může urychlit diagnostiku a zahájení cílené léčby, která je pro každé onemocnění odlišná. Některé patogeny se navíc běžně v laboratořích netestují, proto může původce zůstat neodhalen.

  • Příznaky nákazy některým z patogenů jsou často velmi podobné jako horečky, bolesti hlavy či kožní projevy. Více informací se dočtete v sekci O diagnostice. 

  • Klíště se opatrně vyjme z kůže pomocí pinzety nebo speciálního nástroje a vloží do čisté lékovky s kouskem navlhčeného papíru. Vzorek je třeba doručit do laboratoře co nejdříve po vyjmutí, a to buď osobně, nebo poštou.

  • Pozitivní výsledek neznamená, že jste automaticky nakaženi. Pokud se však objeví příznaky infekce, doporučuje se navštívit lékaře a informovat ho o výsledcích analýzy. Lékař může rozhodnout o dalším vyšetření nebo preventivní léčbě, například nasazení antibiotik.

  • Test je prováděn pomocí DNA čipové technologie s PCR předamplifikací, která umožňuje nejcitlivější detekci patogenů přenášených klíšťaty dostupnou v České republice, což zajišťuje vysokou spolehlivost výsledků. 

0

Hodnotilo 0 zákazníků

5 0

4 0

3 0

2 0

1 0

Související produkty

Analýza klíštěte na 3 patogeny

PCR analýza klíštěte na 3 patogeny

PCR analýza klíštěte na přítomnost borélií, anaplasmy (ehrlichií) a viru klíšťové encefalitidy

Klíště Komplexní test
Analýza klíštěte na 3 patogeny
Zobrazit detail

1 690 Kč

Analýza klíštěte na 5 patogenů

PCR analýza klíštěte na 5 patogenů

PCR analýza klíštete na přítomnost borélií, ehrlichií (anaplasmy), viru klíšťové encefalitidy, bartonelly a babézií

Klíště Komplexní test
Analýza klíštěte na 5 patogenů
Zobrazit detail

2 490 Kč

Analýza klíštěte na 6 patogenů

PCR analýza klíštěte na 6 patogenů

PCR analýza klíštete na přítomnost borélií ( Borrelia burgdorferi sl. a Borrelia miyamotoi), ehrlichií (anaplasmy), viru klíšťové encefalitidy, bartonelly a babézií

Klíště Komplexní test
Analýza klíštěte na 6 patogenů
Zobrazit detail

2 890 Kč

Používáme cookies, aby vše správně fungovalo a bylo bezpečné. Také nám pomáhají analyzovat užívání našich stránek a přizpůsobovat vám na nich i mimo ně nabídky. Použití souborů cookies lze spravovat v prohlížeči. Více informací o cookies zde.

Přijmout vše Personalizovat