Jaké patogeny testujeme?
Náš komplexní test zahrnuje analýzu klíštěte na přítomnost 29 patogenů přenášených klíšťaty.
Borrelia afzelii, Borrelia americana, Borrelia bavariensis, Borrelia bissettiae, Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii, Borrelia kurtenbachii, Borrelia lusitaniae, Borrelia mayonii, Borrelia spielmanii a Borrelia valaisiana patří do komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato způsobujících bakteriální onemocnění zvané lymská borelióza. Toto onemocnění se projevuje horečkou, bolestmi hlavy, únavou a někdy vyrážkou (erythema migrans). Neléčená vede k zánětům kloubů, neurologickým a srdečním problémům. Léčba spočívá v podávání antibiotik, prevencí je ochrana proti klíšťatům.
Borrelia miyamotoi způsobuje návratné (relapsující) horečky spojené se zimnicemi a bolestmi hlavy. Během infekce se neobjevuje klasická kožní změna (erythema migrans). Toto onemocnění je léčitelné specifickými antibiotiky.
Anaplasma phagocytophilum je původcem lidské granulocytární bakteriální anaplazmózy, která se projevuje horečkami, bolestmi hlavy, svalů, únavou a zimnicí. Neléčené onemocnění může vést k závažným komplikacím, zvláště u starších lidí nebo osob s oslabeným imunitním systémem. Léčí se specifickými antibiotiky.
Babesia divergens, Babesia microti a Babesia venatorum jsou parazitární onemocnění (nejedná se o baktérie), které způsobuje závažné onemocnění babeziózu která je spojena s horečkou, anémií, bolestmi hlavy a slabostí. Léčí se specifickými antiparazitiky. Infekce je nebezpečná především pro těhotné ženy.
Babesia canis způsobuje babeziózu u psů s horečkou, anémií a žloutenkou. Toto onemocnění je možné léčit antiparazitiky, ovšem je nutné včas odhalit původce než dojde k selhání ledvin.
Bartonella sp., především druhy Bartonella henselae a Bartonella quintana způsobují bakteriální onemocnění zvané bartonelóza, které se projevuje horečkami, bolestmi hlavy, zduřením lymfatických uzlin a někdy i postižením srdečních chlopní. Onemocnění může být obtížně diagnostikovatelné a léčba vyžaduje antibiotika specifická pro tento typ infekce. Léčí se speciálními antibiotiky.
Neoehrlichia mikurensis způsobuje bakteriální onemocnění zvané neoehrilichióza. Obvykle se projevuje příznaky, jako je horečka a cévní komplikace nejasného původu, např. tromboembolie. Nesprávná diagnostika může vést k záměně za krevní nebo autoimunitní onemocnění a nasazení nesprávné léčby. V případě správné diagnostiky je infekce léčitelná antibiotiky.
Virus klíšťové encefalitidy je velmi závažný patogen, který napadá mozek a mozkové blány a způsobuje onemocnění klíšťová encefalitida. Onemocnění se projevuje dvoufázově. První fáze se projevuje jsou malátností, bolestmi svalů a kloubů, pobolíváním hlavy nebo mírně zvýšenou teplotou. Po odeznění první fáze může nastoupit druhá fáze, kdy dochází k závažnému postižení mozku a mozkových obalů, které může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo vysoké horečky. Po ústupu horeček pak může dojít k obrnám končetin, poruchám sluchu a dalším neurologickým komplikacím. Léčba je pouze symptomatická, nejúčinnější způsob ochrany je vakcinace.
Francisella tularensis je původcem tularémie zajíců, ale tato bakterie může infikovat i člověka. V Evropě se člověk může nakazit vdechnutím bakterie při zpracování masa nebo napadením infikovaným klíštětem. Po vstupu do organismu k rozsevu infekce do celého těla, příznaky jsou horečky a zduření uzlin, v další fázi pak dochází k nekrózám jater a ledvin. Včasná identifikace původce je zásadní, infekce je léčitelná antibiotiky.
Rickettsia helvetica je bakteriální patogen, který může u člověka způsobit horečnaté onemocnění, které může skončit i postižením mozkových blan. V některých případech se může v místě přisátí klíštěte vytvořit erythema migrans, která je mnohem menší než podobné skvrny u boreliózy. Infekce je léčitelná antibiotiky.
Rickettsia raoultii a Rickettsia slovaca jsou původci bakteriálního onemocnění zvaného TIBOLA (tick-borne lymphadenopathy), které se projevuje zvětšením lymfatických uzlin v okolí přisátí klíštěte. Infekce může být spojena s horečkami, bolestí hlavy a dalšími nespecifickými příznaky. Léčba probíhá podáním antibiotik.
Coxiella burneti je původce bakteriálního onemocnění zvaného Q horečka. Onemocnění je nebezpečné tím, že k infekci stačí pouze jediná buňka. Po přisátí klíštěte se začínají projevovat klasické symptomy jako jsou horečky, únava, bolest svalů, někdy se může rozvinout zápal plic či hepatitida. Při nesprávné diagnostice může onemocnění přejít do chronicity. Léčba probíhá antibioticky.
Virus Alongshan je příbuzný s virem klíšťové encefalitidy (TBEV). Příznaky infekce jsou podobné první fázi infekce TBEV, zahrnují především bolesti hlavy, horečku, únavu, bolest svalů a kloubů. O tomto viru zatím existuje relativně málo informací, vedle výše popsaných příznaků může způsobit i encefalitidu.
Virus Kemerovo/Tribeč je spojený s virovými horečnatými onemocněními a záněty mozkových blan, které ovšem nezpůsobují obrny. V infikovaných klíšťatech se může vyskytovat společně dalšími virovými patogeny jako je třeba TBEV. Správná identifikace původce meningitidy je důležitá pro predikci vývoje onemocnění a případné nasazení cílené nebo podpůrné léčby.
Virus Uukuniemi může u některých jedinců způsobovat horečnaté onemocnění s náhlým nástupem horečky, bolestmi hlavy, svalů, kloubů, hyperémií v obličeji a někdy s vyrážkou po celém těle.
Virus Krymsko-konžské hemoragické horečky je závažné horečnaté onemocnění, které se projevuje bolestí svalů, bolestmi hlavy, zvracením, průjmem a krvácením do kůže. Infekce může vést k selhání jater a následné smrti. Infekce je rozšířena ve Středomoří a byla zjištěna i severně od Alp. Léčba je pouze symptomatická, jedná se o jedno z nejzávažnějších onemocnění z hlediska veřejného zdraví.