Genetický test: trombofilní mutace

Genetický test: trombofilní mutace

Trombofilní faktory

Trombofilní mutace způsobují celou řadu život ohrožujících onemocnění a stavů. Je důležité, aby každý člověk znal svoje genetická rizika a mohl svůj životní styl těmto rizikům přizpůsobit. Naše Laboratorní diagnostické centrum vám nabízí tento jedinečný kombinovaný test na genetické příčiny těchto onemocnění a poruch. Zobrazit více

  • Kategorie

    Naše laboratorní testy

  • Typy vyšetření

    Genetické testy

  • Typy odběrů

    Odběr vzorku doma a zaslání poštou

  • Typy vzorků

    Stěry z dutiny ústní

  • Výsledky za

    15 dnů

  • Pro koho

    Dospělý, dítě

2 990 Kč cena s daní

O diagnostice

Trombofilní mutace způsobují celou řadu život ohrožujících onemocnění a stavů. Je důležité, aby každý člověk znal svoje genetická rizika a mohl svůj životní styl těmto rizikům přizpůsobit. Naše Laboratorní diagnostické centrum vám nabízí tento jedinečný kombinovaný test na genetické příčiny těchto onemocnění a poruch:

  • Hluboká žilní trombóza: genetické dispozice vedou ke tvorbě krevní sraženiny v hlubokých žilách, obvykle v nohách
  • Plicní embolie: genetické dispozice vedou ke tvorbě krevní sraženiny, která cestuje do plic a blokuje krevní oběh
  • Cévní mozková příhoda: genetické dispozice vedou ke tvorbě krevní sraženiny v cévách mozku, která zablokuje průtok krve do části mozku a může způsobit např. ochrnutí nebo i smrt
  • Infarkt myokardu (srdeční infarkt): genetické dispozice vedou ke tvorbě krevní sraženiny v srdečních cévách, která zablokuje krevní oběh v srdci a poškodí srdce nebo způsobí smrt
  • Potraty v průběhu těhotenství : genetické dispozice vedou k opakovaným potratům, předčasným porodům atd.
  • Antikoncepce a náhradní hormonální terapie: genetické dispozice odhalí případná rizika vzniklá s používáním antikoncepce a náhradní hormonální terapie. Každá žena, která používá hormonální antikoncepci nebo náhradní hormonální terapii (dodávání hormonů po menopauze) by měla znát svá genetická rizika u trombofilních faktorů.

Všechna získaná rizika a rizikové stavy pro vznik trombózy jsou výrazně umocněna přítomností tzv. trombofilních mutací, které geneticky disponují svého nositele k vyšší krevní srážlivosti. Genetická analýza testuje 4 nejvýznamnější rizikové polymorfizmy (genové mutace) ve vztahu ke krevní srážlivosti a vzniku trombóz.

VÝSLEDKY S DOPORUČENÍM

Tento genetický test se provádí pouze jednou za život ze stěru z dutiny ústní a je platný po celý život.

Příznaky

Jak se trombofilní mutace projevuje?

  • Trombotické příhody: Trombofilní mutace zvyšují riziko tvorby krevních sraženin (trombóz) v různých částech těla, jako jsou hluboké žilní trombózy (DVT) a plicní embolie. Tyto trombotické příhody mohou vést k vážným zdravotním komplikacím, pokud nejsou včas diagnostikovány a léčeny.
  • Rekurentní potíže s žilními trombózami: Osoby s trombofilními mutacemi, jako je například faktor V Leiden nebo mutace protrombinu, mají vyšší pravděpodobnost opakovaných episod DVT nebo trombóz.
  • Komplikace během těhotenství: Některé trombofilní mutace mohou zvyšovat riziko potratů, předčasného porodu nebo dalších komplikací během těhotenství, pokud nejsou správně spravovány.
  • Další zdravotní komplikace: Trombofilní mutace mohou mít také spojení s dalšími zdravotními problémy, jako jsou cerebrovaskulární příhody (mozkové příhody), trombózy v neobvyklých lokalizacích (např. jaterní trombózy) nebo trombotická mikroangiopatie.

Kdy podstoupit test

  • Rodinná anamnéza: Pokud máte rodinnou historii tromboembolických příhod nebo známé trombofilní mutace, může být užitečné podstoupit genetické testování.
  • Osobní anamnéza: Pokud jste měli v minulosti opakované nebo neobvyklé trombotické příhody, jako jsou hluboké žilní trombózy (DVT), plicní embolie nebo trombózy v jiných lokalizacích.
  • Komplikace během těhotenství: Pokud jste zažili komplikace během těhotenství, jako jsou opakované potraty nebo předčasný porod, které mohou být spojeny s trombofilními stavy.
  • Předcházející neobvyklé trombotické příhody: Pokud jste měli trombózy v neobvyklých lokalizacích, jako jsou trombózy v mozku (mozkové příhody), jaterní trombózy nebo další komplikace.
  • Před chirurgickými zákroky: U některých lidí může být doporučeno testování na trombofilní faktory před plánovanými operativními zákroky, zejména pokud mají vysoké riziko tromboembolických komplikací.
  • Dlouhodobá antikoncepce: Při užívání dlouhodobé hormonální antikoncepce, což může zvyšovat riziko trombóz.
  • Po opakovaných těžkých krváceních: Pokud máte historii opakovaných těžkých krvácení, která by mohla naznačovat současné nebo potenciální trombofilní stavy.

Odběr

Genetický test se provádí ze stěru z dutiny ústní. Pro stěr jsou používány speciální odběrové sady.

Sadu na genetický test Vám na základě objednávky zašleme Vámi zvoleným způsobem na adresu uvedenou v objednávce nebo si ji můžete vyzvednout osobně v našem Diagnostickém laboratorním centru EliLab, na adrese ELISABETH PHARMACON, Rokycanova 4437/5, 615 00 Brno - Židenice.

Spolu s odběrovou sadou dostanete návod k odběru z dutiny ústní a informovaný souhlas. Odběr vzorku z dutiny ústní Vám můžeme provést přímo v našem laboratorním centru v otevíracích hodinách. Důležité je dodržování zásady, abyste před odběrem nejméně hodinu nejedli, nepili nic kromě čisté vody, nekouřili, nežvýkali žvýkačku, nečistili si zuby, nevyplachovali si ústa ústní vodou.

Po odběru vzorek zašlete poštou nebo odnesete osobně do naší laboratoře.
Se vzorkem nám prosím zašlete také podepsaný informovaný souhlas.

Výsledky

Informace k výsledkům Vám odešleme na e-mailovou adresu uvedenou v objednávce, a to ve lhůtě uvedené u daného produktu na našich webových stránkách. Lhůta pro odeslání výsledků začíná v okamžiku přijetí vzorku do laboratoře. V případě odpoledních odběrů je vzorek přijímán následující pracovní den a lhůta se o jeden den prodlužuje.

  • Odborný popis

    Genetický test analyzuje celkem pět genových polymorfizmů, o kterých je známo, že jejich mutované varianty výrazně zvyšují riziko trombóz nebo ovlivňují antitrombotickou léčbu kyselinou acetylsalicylovou (Anopyrinem, Aspirinem apod. 

     

    Analyzované polymorfizmy

    Polymorfizmus 20210 G/A genu pro faktor II
    Polymorfizmus 1691 G/A genu pro faktor V
    Polymorfizmus 677 C/T genu pro MTHFR
    Polymorfizmus 1298 A/C genu pro MTHFR
    Polymorfizmus 196 C/T genu pro GP IIIa

  • Polymorfizmus 20210 G/A genu pro faktor II

    Faktor II, nebo-li protrombin, se účastní srážení krve. Tkáňový faktor se normálně vyskytuje na povrchu nejrůznějších buněk ve formě dimeru. Při rozštěpení tohoto dimeru (v důsledku porušení cévní stěny) vzniká monomerní, aktivovaná forma tkáňového faktoru, která reaguje s faktorem VII, vytváří komplex, na který se postupně uchycují faktory F V a F VII a F XIII, F IX a F XI. Dochází k aktivaci protrombinázového komplexu F X a F V, který hydrolyzuje protrombin na proteázu trombin. Trombin pak štěpí cirkulující fibrinogen na fibrinové monomery, které spolu rychle polymerují a vytvářejí krevní sraženinu – fibrin.
    Mutace 20210 G/A v genu pro protrombin způsobuje zvýšení produkce protrombinu. Jeho koncentrace v plasmě bývá zvýšena nad 130 %. Tak dochází ke zvýšení krevní srážlivosti. Tato mutace bývá odpovědná za cca 6 % žilních trombóz. Heterozygotní nositel mutace má zvýšené riziko žilní trombózy 2-3× (Kvasnička J: Trombofile a trombotické stavy v klinické praxi, Grada Publishing, Praha 2003). Ženy s alelou A mají až 10× vyšší riziko abrupce placenty (Zdoukopoulos et al., 2008). V české populaci se tato mutace vyskytuje u 1-2 % osob.

  • Polymorfizmus 1691 G/A genu pro faktor V

    Koagulační faktor V je plasmatický glykoprotein s klíčovou rolí v koagulaci krve. Faktor V má dvě rozdílné funkce. V koagulační kaskádě působí buď prokoagulačně (pokud byl natráven trombinem nebo aktivovaným faktorem X) nebo antikoagulačně, pokud byl natráven aktivovaným proteinem C.
    Po proteolytické aktivaci trombinem nebo faktorem X se aktivovaný faktor V spojí s aktivovaným faktorem X a vytvoří protrombinázový komplex, který štěpí protrombin na trombin. Protrombinázový komplex je inaktivován aktivovaným proteinem C (APC), což moduluje množství produkovaného trombinu.
    Tzv. Leidenskou mutací v genu pro faktor V vzniká rezistence faktoru V k aktivovanému proteinu C (tzv. APC rezistence), což znamená, že mutovaná varianta faktoru V je nedostatečně degradována pomocí APC. Navíc mutovaná varianta faktoru V není způsobilá podílet se spolu s proteinem S na inaktivaci aktivovaného faktoru F IIIa. Vrozená APC rezistence představuje známý rizikový faktor trombofilie.
    Tato mutace patří mezi nejznámější a nejrozšířenější příčinu žilních trombóz v bělošské populaci a je běžně nazývána Leidenská mutace. V české populaci se tato mutace vyskytuje u cca 5 % osob. Nositelům Leidenské mutace hrozí až 7× vyšší riziko hluboké žilní trombózy a až 5× vyšší riziko její rekurence u osob v pooperačním stavu s nedokonalou heparinovou profylaxí, při léčbě estrogeny, těhotenství, obezitě nebo imobilizaci. Ženy s alelou A mají až 4× vyšší riziko abrupce placenty (Zdoukopoulos et al., 2008). Při záchytu Leidenské mutace je důležité vyšetřit i příbuzné.

  • Polymorfizmus 677 C/T genu pro MTHFR

    Výchozím substrátem pro tvorbu homocysteinu je esenciální aminokyselina methionin. Transformací methioninu za účasti řady enzymů vzniká homocystein, který se za normálních podmínek rychle remetyluje zpět na metionin dvěma enzymovými systémy. Uvedená reakce je závislá na přítomnosti vitamínu B12 a kyseliny listové. Druhá cesta remetylace je závislá na přítomnosti pyridoxinu (vitamínu B6).
    5,10-metylentetrahydrofolátreduktáza (MTHFR) katalyzuje přeměnu 5,10-metylentetrahydrofolátu na 5-metylentetrahydrofolát, jež je donorem metylové skupiny pro metylaci homocysteinu, ze kterého tak vznikne methionin. Jsou známy polymorfizmy, které výrazně ovlivňují funkci enzymu MTHFR. Nedostatečná funkce tohoto enzymu vede ke zvyšování hladiny homocysteinu v těle a ke zvýšenému riziku vzniku některých onemocnění. Alela T způsobuje až 25% nárůst hladiny homocysteinu. V homozygotní formě se vyskytuje alela T až u 10 % osob.
    Při zvýšení hladiny homocysteinu dochází ke změnám oxidoredukční rovnováhy vyvolaných oxidací sulfhydrylové skupiny homocysteinu. Zvyšuje se tvorba peroxidu, superoxidu i hydroxylových radikálů a vyvářejí se podmínky pro vznik oxidačního stresu. Zvýšený obsah peroxidu a dalších oxidantů se uplatňuje při zvýšené oxidaci LDL lipoproteinů s následným vznikem modifikovaných malých denzních lipoproteinů s prokazatelně vyšší aterogenitou (Hlúbik, Opltová: Vitaminy, Grada Publishing, Praha 2004).
    Homocystein indukuje expresi tkáňového faktoru na monocytech a makrofázích, což zvyšuje trombofilii jak v žilním, tak v arteriálním řečišti. Homocystein také v endoteliích a buňkách hladké svaloviny zvyšuje produkci inhibitoru fibrinolýzy PAI-1, čímž snižuje fibrinolytickou aktivitu a vyvolává zvýšení syntézy a uvolňování tkáňového faktoru. Homocystein na endotelu dále inhibuje expresi trombomodulinu, a tím i aktivaci proteinu C. Hyperhomocysteinemie je též provázena zvýšením aktivity faktoru XII a faktoru V v krevní plasmě.
    Riziko žilní trombózy u nositelek 677 C/T mutace genu MTHFR narůstá zejména v šestinedělí. Mutace je i rizikovým faktorem pro vznik defektů neurální trubice plodu. Plody homozygotních matek pro alelu T mají relativní riziko vzniku defektů neurální trubice zvýšené asi 2× oproti plodům matek s normálním genotypem. Při nedostatku kyseliny listové se toto riziko může až 5× zvýšit. Genotyp TT a zároveň snížená hladina kyseliny listové přibližně 2× zvyšuje riziko vzniku nádorů žaludku.

  • Polymorfizmus 1298 A/C genu pro MTHFR

    Mutace 1298 A/C genu pro MTHFR je druhou mutací v tomtéž genu, která je analyzována. Obě mutace v tomto genu spolu souvisejí a funkčně ovlivňují enzym MTHFR. Samotný polymorfizmus 1298 A/C hladinu homocysteinu neovlivňuje, ale spoluúčinkuje s polymorfizmem 677 C/T. Obě mutace snižují enzymovou aktivitu. Nejnižší sérová hladina kyseliny listové a nejvyšší hladina homocysteinu byla objevena o genotypu 677 TT/1298 AA. Nositelky genotypu 677 TT a 1298 AC mají několikrát vyšší riziko spontánního abortu. Laboratorní kontrola hladin homocysteinu, folátu a vitamínu B12 patří mezi běžně dostupné biochemické testy.

  • Polymorfizmus 196 C/T genu pro GP IIIa

    Asi 10 % léčených osob je rezistentní na antitrombotickou léčbu, kyselinou acetylsalicylovou (Anopyrinem, Aspirinem apod.). Destičkový integrin GP IIIa je receptorem pro fibrinogen, jejich vzájemnou interakcí dochází k agregaci destiček. Genotyp CC genu pro GP IIIa snižuje citlivost na aspirin. Osoby s genotypem CC by měly užívat při léčbě trombofilních stavů jiné účinné látky, než je kyselina acetylsalicylová. Míru citlivosti k ASA lze ověřit laboratorními testy.

  • Osobám s prokázanou trombofilní mutací a zvýšeným rizikem vzniku trombózy pak lékař poradí, jak v každodenním životě trombóze předcházet a kdy zahájit preventivní medikaci, eventuálně mu testy pomohou v rozhodování, jak přistupovat k terapii již vzniklé trombózy. Analýzou specifického polymorfizmu váš lékař zjistí, zda antitrombotická medikace s kyselinou acetylsalicylovou (Anopyrin, apod.) je ve vašem případě účinnou terapií.

  • Pro pacienty s příznaky odpovídající trombofilní mutaci.

0

Hodnotilo 0 zákazníků

5 0

4 0

3 0

2 0

1 0

Související produkty

Genetický test: makulární degenerace

Makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace způsobuje nevratné poškození oční sítnice, které vede k poškození zraku až slepotě.

Domácí odběr
Genetický test: makulární degenerace
Zobrazit detail

2 990 Kč

Genetický test: artritida po borelióze

Predispozice k artritidě po prodělání boreliózy

Unikátní genetický test který dokáže odhalit predispozice k vývoji artritidě po prodělání lymské boreliózy. 

Domácí odběr
Genetický test: artritida po borelióze
Zobrazit detail

2 190 Kč

Genetický test: trombofilní mutace

Trombofilní faktory

Trombofilní faktory způsobují plicní embolie, potraty, srdeční infarkty, mozkové mrtvice. Genetický test odhalí rizika.

Domácí odběr
Genetický test: trombofilní mutace
Zobrazit detail

2 990 Kč

Genetický test: laktózová intolerance

Laktózová intolerance

Genetický test odhalí skutečný důvod obtíží s trávením mléčných výrobků.

Domácí odběr
Genetický test: laktózová intolerance
Zobrazit detail

2 190 Kč

Genetický test: celiakie

Intoleranci lepku

Test na odhalení genetické predispozice k celiakii, který vychází z aktuálních doporučení odborných společností a referenční laboratoře.

Domácí odběr
Genetický test: celiakie
Zobrazit detail

2 190 Kč

Používáme cookies, aby vše správně fungovalo a bylo bezpečné. Také nám pomáhají analyzovat užívání našich stránek a přizpůsobovat vám na nich i mimo ně nabídky. Použití souborů cookies lze spravovat v prohlížeči. Více informací o cookies zde.

Přijmout vše Personalizovat